Многу луѓе не ги знаат негативните ефекти на газираните сокови врз здравјето. Според научните истражувања, тука се некои од негативните ефекти врз нашиот организам.

Првите 10 минути

Една чаша газиран сок содржи 10 лажици шеќер, што е 100% од дозволената дневна доза. Во телото созрева и фосфор, кој е одговорен за вкусот.

После 20 минути

Постои зголемување на гликозата и инсулинот, што доведува до претворање на шеќер во масти во црниот дроб.

После 40 минути

Кофеинот во пијалокот целосно се апсорбира во телото во рок од 40 минути. Протокот на крвта се зголемува и црниот дроб произведува повеќе шеќер во крвта. Вашиот мозок почнува да ги блокира рецепторите на хормоните на аденозин, кој спречува чувство на замор.

После 45 минути

Лачењето на допамин се зголемува, што значително влијае да се чувствувате подобро, а овој ефект е сличен на оној кој го дава хероинот.

После 50 минути

Магнезиум, фосфорна киселина, калциум и цинкот доведуваат до варење на храната. Тоа е поврзано со големите количини шеќер и вештачки засладувачи, кои ја ограничуваат екскрецијата на калциум преку мокрењето.

После 60 минути

Својството на кофеинот почнува да дејствува и сите минерали, вклучувајќи магнезиум, калциум и цинк се наметнуваат на коските, а потоа се излачуваат со мокрење.

После повеќе од еден час

Распоредувањето на шеќерот низ организмот е во завршна фаза. Се чувствувате полни енергија, но очекувате чести промени во расположението.

Заедно со газираните сокови, од телото се излачува целата вода и хранливи материи потребни за функционирање на телото. На крајот, ризикот за развивање на дијабетис се зголемува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.