Министерството за здравство за 8 денари го зголеми капитациониот бод за сите матични лекари од општа пракса, гинекологија и стоматологија.

Покачувањето на капитациониот бод во примарното здравство е дел од сеопфатната реформа во здравствениот систем. Граѓаните добиваат вистински семеен доктор. Овој модел го работевме според принципот на Словенија, кој покажа одлични резултати. Ја унапредуваме примарната здравствена заштита, соопштија од Министерството за здравство.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.