Еве кои се препораките од Светската здравствена организација (СЗО) во насока на превенција од корона вирусот.

Мијте ги рацете веднаш по контакт со животински производи или животни, особено улични мачки, кучиња, глувци, птици. Избегнувајте допир на очи, нос и уста со немиени раце, се наведува во препораките кои ги сподели вчера преку својот профил на Фејсбук, министерот за здравство Венко Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.