Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули во презентација на својот двегодишен план рече дека подобрување ќе очекуваат дури за две години. За ова Владата бара финансиска и техничка помош од меѓународните донатори, по што се очекува намалување на загадувањето за 50 проценти.

„Планот“ на Макрадули, парите на странците и безидејноста на СДСМ Ивор Мицковски ги срочи во два куси статуси на Фејсбук, кои ви ги пренесуваме во целост.

Да им повторам неколку глупи трошоци.
Скурцаа пари на НАТО журки.
Скурцаа пари на ужасна и неуспешна кампања за референдум.
Курцаат пари на китења и фолкери низ државава.
Непотистички си доделуваат фондови.
Ги продолжуваат и унапредуваат сите криминални проекти на ВМРО.
И после бараат од странци за загадување.
А странци веќе ни градат училишта и градинки, ни прават депонии, ни чистат кејови и канали.
За кој кур сте вие на власт освен да лапате и неспособно да алоцирате ресурси, ако од странци се барате, а после не ги слушате.

Донатори, они бараат донатори за двогодишен план за загадувањето.
На буџет од 3.7 милијарди, на скурцани 300 илјади евра за китење, на испрани и украдени пари по фондови, на приватизарано здравство, они барале донатори.
Ах да можеа да ви донираат мозок и малку јавен интерес.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.