И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопходниот материјал, маските достигнаа цена до 300 денари.

Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега достигнаа цена од околу 300 денари.

Дополнително е проблем што граѓаните се жалат дека не можат да дојдат до маски. Во меѓувреме министерот за здравство, Венко Филипче уверува дека ги има сите непотребн материјали.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.