Лекарите предупредуваат дека стишувањето на корона вирусот нема да значи автоматските и намалувањето на заштитата од заразата, која ќе демне и натаму. Една од тие мерки е и заштитната маска за која докторите велат дека ќе мора да се носи до почетокот на летото и топлите денови.

Носењето на маски ќе биде неопходно додека не влеземе во потопли денови, кога се очекува вирусор да исчезне. Постојат и песимиситчки прогнози дека и ракувањето ќе треба да се избегнува но ја во тоа не верувам-вели српскиот доктор Бранимир Несторовиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.