Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 746 тестови, а регистрирани се 169 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 93, Битола – 12, Куманово – 7, Прилеп, Велес, Охрид и Кочани – по 6, Гостивар, Струмица и Берово – по 4, Кавадарци, Штип, Струга и Неготино – по 3, Делчево и Тетово – по 2, Гевгелија, Крива Паланка, Виница, Богданци и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (169), регистрирани се 55 реинфекции.

Регистрирани сe 242 оздравени пациенти од: Скопје – 101, Битола – 18, Куманово – 17, Прилеп – 15, Велес – 14, Охрид и Кочани – по 9, Гостивар – 8, Струмица – 7, Берово, Кавадарци и Штип – по 6, Струга – 5, Неготино – 4, Тетово, Делчево, Гевгелија, Крива Паланка и Виница – по 2, Богданци, Демир Капија, Кичево, Ресен, Радовиш, Свети Николе и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирано е едно починато лице од Струга (64г), починато на ден 28.08.2022 година во болнички услови.

Направени се 746 тестови: ИЈЗ-88, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-7, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–67, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-7, Биотек-13, Систина-28, лабораторија Лаор-8, Синлаб-3, Ремедика-6, Плодност-2, Генеа-5, Никоб Лаб-29, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 301.

Досега во земјата се направени вкупно 2.151.894 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.510, бројот на оздравени пациенти е 329.434, на починати е 9.490, а бројот на активни случаи изнесува 1.586

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160069, Активни   765
Куманово    18101, Активни    66
Битола      17775, Активни    132
Прилеп      15385, Активни    73
Тетово      14411, Активни    46
Кавадарци   11979, Активни    43
Велес 10723, Активни    43
Гостивар    10255, Активни    22
Охрид 10249, Активни    76
Струмица    8757, Активни     20
Штип  8701, Активни     27
Кичево      6047, Активни     16
Кочани      5520, Активни     35
Струга      5164, Активни     19
Гевгелија   4846, Активни     13
Неготино    4117, Активни     17
Ресен 3002, Активни     12
Радовиш     2824, Активни     15
Свети Николе      2784, Активни     6
Крива Паланка     2634, Активни     22
Делчево     2162, Активни     49
Берово      1841, Активни     14
Дебар 1811, Активни     9
Валандово   1593, Активни     0
Виница      1479, Активни     10
Пробиштип   1297, Активни     2
Кратово     1101, Активни     6
Богданци    1097, Активни     9
Крушево     1020, Активни     6
Демир Хисар 925, Активни      1
Македонски Брод   793, Активни      5
Демир Капија      629, Активни      2
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      1
Дојран      369, Активни      0

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.