Вработен во Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) е заразен од корона вирус, директорката Иринка Сотирова Бухова.

Според информации на Фокус, станува збор за лице кои е административен работник и истото е ставено во самоизолација, а се испитуваат и другите негови контакти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.