Во историјата нема патоген со кој што толку брзо сме се запознале, вели хрватскиот имунолог Златко Тробоњача, кој во интервју за „N1“ рече дека илјадници научни трудови се објавени во изминатите десет месеци, па затоа е невозможно да се следи објавеното за биологијата на овој вирус.

Потенцира дека е добро што вирусот не мутира и нема да влијае на ефективноста на вакцината.

Отпрвин се чинеше дека постарите и болните имаат поголема веројатност да се разболат, а сега гледаме различни случаи. Покрај тоа, има над 40 проценти асимптоматски случаи. Луѓето се инфицираат без воопшто да бидат свесни за тоа, бидејќи немаат знаци на болест, а потоа можат да ја пренесат болеста на други. Тогаш имате такви форми на болеста што завршуваат со тешки клинички слики, на крајот луѓето завршуваат на респиратори и на крајот голем број случаи ќе завршат трагично, објасни Тробоњача.

Имунологот вели дека оваа болест не може да се дефинира, но се манифестира на различни начини, што одговара на ширењето на вирусот и го оневозможува контролирањето на ширењето.

Честопати се вели дека оние луѓе кои се болни од други болести би умреле и без Ковид, така што се вели дека тие не умреле од Ковид, туку со Ковид – морам да кажам дека имало неколку трудови во кои се вели дека треба да зборуваме за еден параметар наречен „изгубени години“. Целото население да се стратифицира врз основа на одредени коморбидитети и да се направи очекуваниот животен век на овие луѓе и конечно да се пресмета одреден просечен животен век за сите овие слоевити групи. Би се видело дека вирусот го скратува животот на мажите за околу 14 години, а на жените за 12 години. Затоа, мислам дека е најправедно да се зборува за тоа колку САРС-CoV-2 го скратува животот, рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.