Според претставниците на неколку респираторни компании, кои произведуваат респиратори, во последните две недели приватни лица сочинувале 30 отсто од купувачите на респиратори, а многу компании ги распродале сите залихи и прават листи на чекање со неизвесен исход.

Респираторите главно се увезуваат од Кина, Италија и Германија, иако последните две земји забранија извоз, потсетуваат руските производители.

Руското Министерство за здравство соопшти дека е бесмислено да се купуваат респиратори за домашна употреба, бидејќи се потребни и други медицински помагала за лекување на тешка пневмонија, кои се применуваат исклучиво на одделенијата за реанимација и интензивна нега.

Тоа е хистерична одлука, како и купувањето тони тоалетна хартија, само со различен буџет. Единствено место каде е можно лекување е болница. Вие нема да успеете на тој начин да се опремите во канцеларија или дома – рекол неврохирургот од Научниот центар за неврологија Алексеј Каскејев .

Според претставниците на неколку респираторни компании, кои произведуваат респиратори, во последните две недели приватни лица сочинувале 30 отсто од купувачите на респиратори, а многу компании ги распродале сите залихи и прават листи на чекање со неизвесен исход.

Респираторите главно се увезуваат од Кина, Италија и Германија, иако последните две земји забранија извоз, потсетуваат руските производители.

Руското Министерство за здравство соопшти дека е бесмислено да се купуваат респиратори за домашна употреба, бидејќи се потребни и други медицински помагала за лекување на тешка пневмонија, кои се применуваат исклучиво на одделенијата за реанимација и интензивна нега.

– Тоа е хистерична одлука, како и купувањето тони тоалетна хартија, само со различен буџет. Единствено место каде е можно лекување е болница. Вие нема да успеете на тој начин да се опремите во канцеларија или дома – рекол неврохирургот од Научниот центар за неврологија Алексеј Каскејев .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.