Инфективноста на коронавирусот SARS-CoV-2 се намалува за 90% по 20 минути од неговата емисија преку ситните честички во воздухот или преку течност што се издишува кога зборуваме или дишеме. Голем дел од оваа загуба на способноста за инфицирање се јавува во првите 5 минути од излегувањето на коронавирусот од дишните патишта: ова е поддржано од студија од Универзитетот во Бристол (Обединето Кралство) која ја повторува важноста на маските и растојанието во превенцијата од ковид- 19 .

Целиот текст овде.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.