Горан Стевановиќ, еден од најпознатите српски инфектолози, објаснува дека корона вирусот е толку силен што луѓе ќе дојдат на нозе и се бунат зошто ги задржуваат. Но кога ќе ја видат снимката од белите дробови сепак сфаќаат дека треба да останат во болница.

Пациентот доаѓа во добра состојба, наизглед здрав без симптоми и нормално комуницира. Но, за 30 минути веќе не може да дише, се гуши и состојбата станува критично. Тогаш мора да се стави на респиратор-објасни докторот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.