Научниците веруваат дека го пронашле тригерот што доведува до екстремно ретки згрутчување на крвта по примањето на вакцината Оксфорд-АстраЗенека ковид.

Тимот – во Кардиф и САД – покажа со исклучителни детали како протеинот во крвта се привлекува кон клучната компонента на вакцината.Тие мислат дека ова поттикнува верижна реакција, која го вклучува имунолошкиот систем, која може да кулминира со опасни згрутчувања.Се смета дека вакцината спасила околу милион животи од ковид.

Сепак, загриженоста за ретките згрутчувања на крвта го обликуваше начинот на кој вакцината се користи ширум светот.портпаролката на „Аstrazeneca“ нагласи дека е поголема веројатноста да се појават згрутчување поради инфекција со ковид отколку вакцината и дека сè уште не е утврдено целосното објаснување зошто тие се појавуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.