Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај.

Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во Скопје, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес, Штип.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.