Луѓето нa вируси се изложени секој ден, ги носат во себе, но ќе се разболат дури тогаш кога ќе им падне имунитетот. Значи не е проблемот во вирусите, туку во способноста на организмот успешно да се избори со нив.

За јакнењето на иминитетот доволно е да набавите неколку намирници и од нив да направите коктел и да го консумирате секој ден.

Неколку едноставни напивки за јакнење на имунитетот:

Земете корен од ѓумбир, и сварете го како чај. Откако малку ќе се олади, додадете мед и лимон.
Ѓумбирот проварете го во вода, оставете го да отстои пет минути и додадете чај од камилица. Процедете и додадете сок од лимон и мед.

Сварете цимет, и откако ќе се олади додадете мед

За јакнење на имунитетот важно е и доволно да спиете, бидејќи ненаспаноста го исцрпува

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.