Според најновите истражувања, клетките на ракот можат да хибернираат како „мечки во зима“ кога се соочуваат со закана по преживување, како што е хемотерапијата. Во таква ситуација, тие се во состојба да активираат состојба во која можат да преживеат со многу скудни ресурси.

За успешно лекување на рак, важно е да се знаете како клетките на ракот се спротивставуваат на третманот. Имено, неколку години по третманот може да се појави повторување на туморот, иако веќе некое време немало знаци на болеста.

Прелиминарните истражувања на клетките на карцином на дебелото црево, кои влијаеле на човечкото ткиво, покажале дека тие можат да преминат во состојба на „ниско ниво на одржување“ во која ќе успеат да бидат отпорни на лекови, пишува Science Alert.

„Туморот функционира како единствен организам што може да активира состојба на заштеда на енергија за да преживее“, изјави хирургот Кетрин О’Брајан од Центарот за рак во Канада.

“Ние знаеме за примери на животни кои влегуваат во реверзибилна состојба на забавен метаболизам и ниска телесна температура за да издржат тешки услови. Се чини дека клетките на ракот лукаво ги прифатиле истите тактики за да преживеат опасни ситуации”, додаде таа.

Истражувачите ги изложиле клетките на ракот на дебелото црево и ректумот на хемотерапија и забележале дека кога се изложени на лекови, тие се координираат во иста состојба како хибернација. Клетките престанале да се размножуваат, што значи дека им биле потребни многу малку хранливи материи за да преживеат.

Сличен експеримент бил извршен и врз глувци трансплантирани со колоректални клетки на рак. Откако глувците развиле тумори со одредена големина, научниците ги лекувале со стандардни методи за хемотерапија. Тие забележале занемарлив раст на туморот кај оние глувци третирани во период од осум недели. Кога третманот бил запрен, туморот повторно започнал да расте.

Покрај механизмот кој наликува на хибернација, експертите забележале уште еден трик во клетките на ракот – автофагија. Автофагијата е метаболички процес со кој телото ги отстранува сопствените оштетени или дисфункционални клетки и со тоа го отстранува отпадот. Но, клетките на ракот знаат сами да се јадат за да ја добијат потребната храна за да преживеат.

Во лабораторија, научниците успеале да го инхибираат процесот на автофагија и хибернација во клетките на ракот преку насочени процеси, а потоа успешно да ги елиминираат целосно со хемотерапија. Ова во иднина може да биде еден од начините за лекување на туморите кои се отпорни на конвенционални третмани.

“Ова ни дава единствена терапевтска опција. Мораме да ги насочиме клетките на ракот додека тие се во оваа бавна, ранлива состојба, пред да се здобијат со генетски мутации што ги прават отпорни на лекови”, рече О’Брајан.

Студијата наречена Colorectal Cancer Cells Enter a Diapause-like DTP State to Survive Chemotherapy е објавена во списанието Cell.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.