Ако не сте вакцинирани и иако не носите маска, ќе се заразите од ковид дури и ако стоите на три метри од заразено лице, покажува една ново истражување.

Дури и ако стоите на растојание од три метри, ќе бидат потребни помалку од пет минути за немаскирано невакцинирано лице кое разговара со немаскирано лице кое има ковид 19 да се зарази со речиси 100 проценти сигурност. Маските драматично го намалуваат тој ризик, под услов да се соодветно поставени, се наведува во овој текст на IFL Science.

Научниците од Институтот за динамика и самоорганизација Макс Планк (MPIDS) комбинираа податоци за дистрибуцијата на големини на респираторните честички и истекување од различни видови маски за лице со она што го знаеме за протокот на воздух од дишењето и зборувањето. Тие ги комбинираа со начинот на кој течните честички се намалуваат додека испаруваат и сомнителната апсорпција на вирусите САРС-КоВ-2 од чувствителните дишни патишта за да се процени ризикот од изложеност. Студијата ги земала предвид претходно занемарените фактори, како што е начинот на кој делумно исушените честички се рехидрираат при вдишување.

Дури и ако стоите на три метри оддалеченост, има 90 отсто шанси лице без маска кое е заразено да ја пренесе болеста на немаскиран колега во рок од пет минути од разговорот, заклучуваат авторите. Тоа претпоставува мирен воздух околу двете индивидуи, па авторите нагласуваат дека претставува горната граница што може да се спушти со добра вентилација. Сепак, стандардните препораки од 1,5-2 метри изгледаат длабоко несоодветни.

Не би помислиле дека на растојание од неколку метри ќе биде потребно толку малку време за да се апсорбира заразната доза од здивот на носител на вирусот, рече професорот Еберхард Боденшац, директор на МПИДС.

Студијата користела проценки за вирусното оптоварување Делта, така што е можно препораките да не биле толку соодветни за луѓето кои носат претходни видови на вирусот. Сепак, клучната разлика е што сега знаеме дека ковид 19 може да се шири во мали честички, кои патуваат понатаму, наместо да се носат само со поголеми капки.

Сепак, добрата вест е дека маските прават огромна разлика. „Во секојдневниот живот, вистинската веројатност за инфекција е сигурно 10 до 100 пати помала“ кога се носат маски.

Стоејќи на 1,5 метри оддалеченост, ризикот од пренесување е најмногу 0,4 проценти, дури и по еден час, ако двете страни носат добро поставени FFP2 маски. (Други студии открија дека маските FFP2 и N95 имаат слични заштитни вредности).

Не се сите маски еднакви, но студијата покажува дека дури и лошо поставените маски се многу важни. „Материјалите на маските FFP2 или KN95, но и на некои медицински маски, се филтрираат исклучително ефикасно“, рече првиот автор д-р Голамхосеин Багери.

Севкупно, истражувањето дава силна причина за поширока употреба на FFP2 маски, откривајќи дека дури и лошо поставената заштита од овој вид е 2,5 пати поефикасна од добро прилагодената хируршка маска.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.