Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во Скопје започна истражување со кое сака да го утврди процентот на луѓе кои имаат стекнато антитела од корона вирусот.

Овој проект почнува од општина Карпош каде се земени 135 единици крв од потребниот примерок за т.н. серолошки скрининг, односно од вкупнот примерок за испитување на отпорноста на ковид на ниво на град Скопје.

Научно- истражувачкиот проект ќе продолжи и по другите скопски општини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.