Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол.

Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со јаглени хидрати, па затоа е идеална храна за сите оние кои сакаат да го стеснат струкот.

Полн е со растителни влакна кои го подобруваат варењето, и нема надуеност. Покрај тоа, добар извор е на омега 3 масни киселини кои го зајакнуваат имунитетот и ја подобруваат отпорноста на инсулин. Овие киселини, исто така помагаат за лачењето на лептин, хормон кој ја регулира телесната тежина и го забрзува метаболизмот.

Во текот на есента овој зеленчук го има во изобилство, па купувањето не е проблем. Затоа, пронајдете добри рецепти и гледајте како се топат килограмите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.