Калинката се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути и е симбол на здравјето.
Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав, а и многу калиум во себе.Има антиоксиданси и помага за чистење на сите токсини од телото.

Има антибактериски и антивосплителни дејства, помага за утринско гадење, болка во грло, за проблеми со апетитот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.