Хрватската актерка Мира Фурлан која почина во САД подолго време болувала од вирусот на Западен Нил. Го пренесуваат комарци на неимуни тела и тоа во летни и есенски денови. Симптомите се слични на грип како што се температура, главоболка, болка во мускули, омалаксаност…

Но, кај голем дел може да развие и смртни последици како што е менингитис или мозочен удар. Посебно е опасен за постари кои имаат хронични болести како дијабетис, висок притисок, бубрежна болест.

Затоа во местата каде се појавува се препорачува домовите да имаат заштитни комарници и средства за премачкување на телото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.