Германски научници откриле еден начин на кој сонот ја подобрува способноста на телото да се бори против настинка. Сонот, се чини дека ја зајакнува способноста на одредени имунолошки клетки, така што ги подобрува нивните шанси да се “прилепат” и евентуално да ги уништат клетките кои се заразени со вируси.

Научниците се насочиле на таканаречените Т – клетки кои се борат против инфекции. Кога Т – клетката ќе забележи вирус, заразената клетка активира леплива белковина интегрин која овозможува да се спои на таа клетка, пишува енаука.

Научниците успеале да докажат дека недостатокот на сон, како и подолгите периоди на стрес, резултираат со повисоко ниво на хормони, кои се чини дека го блокираат главниот прекинувач кој ги активира лепливите протеини.

Доколку сакате вашиот имунолошки систем да е во состојба да се избори против нападот, осигурајте потребен број на часови за сон секоја ноќ и избегнувајте хроничен стрес – вели Стојан Димитров од германскиот Универзитет Тубинген.

Уште поважно, Т-клетките во ноќите кога испитаниците спиеле имале повеќе лепливи белковини за борба против вирусот отколку оние земени во ноќите кога не спиеле, што значи дека биле помоќни во борбата против вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.