Анестезиологот Марија Билиќ, која работи 12-часовна смена сама со 15-те најтешко болни пациенти во болницата Дубрава, за Дневник N1 објаснува како изгледа еден од нејзините работни денови.

Капацитетите се скоро полни и сè се менува од момент во момент, истакнува таа.

Билиќ додава дека работат по 12 часови во скафандери.

Ние работиме по 12 часа во смена и сме во скафандери. Во скафандерот поминуваме четири часа, но тоа често се продолжува на пет, шест часа. Многу динамично време. Буквално не застануваме. Потоа излегуваме некое време, се одмораме и потоа се враќаме назад, посочува анестезиологот.

Таа вели дека анестезиолозите се дефицитарна професија, па паралелно го третираат хируршкиот дел во болницата и дежураат со пациентите кои се заразени од коронавирус.

Таа порачува дека најдобро е асимптоматските пациенти да седат дома во самоизолација.

Оние кои немаат кислород, покрај хронично болните, треба да бидат хоспитализирани. Во моментов, 186 од нив се хоспитализирани во болницата Дубрава. 24 од нив се на одделот за интензивна нега, а 15 на респиратор. Нивната состојба се менува од минута во минута и потребна е помош од сите професии“, истакна Билиќ.

Таа истакна дека иако респираторот е само машина, истата не може да функционира без нивната професија.

Ние ги интубираме повеќе пати и ги реанимираме пациентите повеќе пати за да можеме да ги поврземе на респираторна машина“, додава таа.

Во врска со случајот во Забок, каде пациенти позитивни на ковид-19 се испраќаат дома од болницата, таа рече дека тоа никогаш не се случило во КБ Дубрава.

Во нашата земја, никогаш не се случило пациенти кои имаат позитивен резултат да бидат отпуштени од болница. Сите пациенти кои биле тестирани пред да заминат биле негативни, додава докторката.

Што се однесува до повикот на Лекарската комора до лекарите во пензија да се активираат повторно и да им помогнат во борбата против вирусот, таа додава дека тие се секогаш добредојдени.

Но тие се ризична група, па се поставува прашањето како да се пристапи на тоа, сега тие да влегуваат меѓу пациентите“, додава Билиќ.

За крај вели дека работат од срце и не се откажуваат.

Не застануваме, работиме двојно, тројно смени, правиме натчовечки напори и не жалиме за тоа. Работиме од срце, како алтруисти, и јас и моите колеги. Оние што не веруваат, нека дојдат да видат. Луѓето што се таму не можат да се со своите семејства. Светлото е вклучено и дење и ноќе, имаме три смртни случаи во смена од 12 часа, а тоа влијае на психата, додава докторката Билиќ.

Таа апелира да ги почитуваме мерките, да носиме секогаш маска и да држиме дистанца, затоа што во овој натпревар – ние сме победници.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.