Ако сакате да го доведете вашето тело во форма, времето пред празниците е идеално време за почеток, вели познатата австралиска нутриционистка Сузи Бурел.

Со нејзиниот внимателно осмислен план, вели таа, можете да изгубите пет килограми до Божиќ без многу напор и на здрав начин, исто колку што ви е потребна за да ја дочекате Новата година во фустан со помал број.

Денес илјадници различни „лесни“ диети ни се достапни преку Интернет, вели Бурел и за секоја од нив некој се колне дека ќе даде исклучително добри резултати во слабеењето.

Но таа верува дека повеќето од нив се непромислени и не е паметно да се следат на долг рок.

1. Првата недела или две навистина треба да „запнете“

Во просек, луѓето вежбаат само еден час неделно, а во такви случаи може да се очекува губење од половина до еден килограм неделно, со текот на времето и повеќе – објасни Бурел за „Дејли телеграф“.

Таа исто така верува дека е од клучно значење да се фокусираме на храна богата со хранливи материи и препорачува диета богата со протеини со малку маснотии, квалитетни јаглехидрати, здрави масти и со многу свежо овошје и зеленчук за да се осигура дека телото има сè што е потребно и кога внесуваме помалку калории.

Само една или две недели од нискокалорична диета богата со хранливи материи (на пример, супи, салати и шејкови) е доволна за брзо губење на неколку килограми.

Подгответе протеински шејк за појадок, јадете голема салата за ручек и вечерајте нешто лесно: супа или риба и зеленчук.

Правете го тоа за една недела или две и брзо ќе се чувствувате многу подобро и ќе бидете неколку килограми полесни, вели Бурел.

2. Оброци полни со зеленчук

Една од најчестите причини зошто јадеме повеќе отколку што е потребно е затоа што не сме вклучиле доволно салати и зеленчук во секојдневната исхрана, смета Бурел.

3. Исфрлете ги грицките

Луѓето денес пијат толку многу кафе и јадат толку грицки што ретко стануваат гладни, предупредува нутриционистката.

За појадок, Бурел советува смути со протеини или шејк и пиколо кафе. Ручекот може да биде салата од туна или лосос, парче овошје и неколку ореви, а вечера сад со супа минестрон, ракчиња на скара или бела риба, плус три чаши печен зеленчук со маслиново масло.

4. Последниот оброк во денот јадете го што е можно порано навечер

Друга причина зошто толку многу од нас постојано се дебелеат е што последниот и најголем оброк во денот го јадеме предоцна, вели Бурел.

5. Опуштете се

Сите понекогаш одиме на некоја прослава или на некој социјален или семеен настан за кој се собираме и уживаме во добра храна и алкохолни пијалоци. Вклучувањето на ова во новата диета покажува дека обрнувате внимание на сè и додавате сè точно (не лажете) и ви овозможува да водите нормален социјален живот со диета и повремено да излегувате: не мора да биде ниту едното ниту другото, а диетата не мора да пропаѓа затоа што нормално живееме“, објасни Бурел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.