Летниот период и топлото време придонесуваат да имаме поголем број труења со храна. Граѓаните треба да бидат максимално внимателни при купувањето.

Гостин во утринската програма на „Сител“ беше редовниот професор на Факултетот за земјоделски науки и храна, Златко Пејковски, кој појасни како да избегнуваме да купуваме расипана храна и како треба да реагираме во дадени ситуации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.