Израелски научници тврдат дека следната година би имале конкретен резултат од испитување на веќе пронајден лек за рак.

Новиот лек за рак се развива во компанијата „Аселерејтед Еволушн Биотехнолоџис“.

Лекот е наречен „Мутато“ и ќе користи комбинација од пептиди чија мета е ракот и токсини кои ќе ги убиваат клетките на ракот.

Лекувањето ќе биде персонализирано и на пациентите ќе им се дава специфичен коктел од лекови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.