Одлична британска студија за комбинација на вакцини против ковид-19 покажала подобар имунолошки одговор кај пациентите кои ја примиле првата доза „АстраЗенека“ или „Фајзер“, а девет недели подоцна доза од вакцината „Модерна“.

Откривме дека ширум светот имунолошкиот одговор на комбинацијата на вакцини е навистина добар, тој е всушност повисок од прагот поставен за две дози од „АстраЗенека“ – рече Метју Снејп, професор од Оксфорд кој стои зад истражувањето наречено „Com-COV2“, објави Ројтерс.

Податоците ќе бидат од особен интерес за посиромашните земји

Резултатите во полза на флексибилна администрација на вакцини им даваат надеж на сиромашните земји кои можеби ќе бидат принудени да комбинираат вакцини од различни фармацевтски компании во првата и втората доза, доколку останат без резерви. Мислам дека податоците од оваа студија ќе бидат особено интересни за земјите со низок и среден приход, каде жителите сè уште се вакцинирани со првите две дози – рече Снејп.

– Сакаме да кажеме дека не мора да се придржувате до правилата за примање вакцини од ист производител кога добивате различна доза … и дека е во ред да примате различни видови вакцини, особено ако тоа ја забрзува вакцинацијата програма – рече тој.

Што ако примите „Модерна“, а потоа „АстраЗенека“?

Доколку примите доза „Модерна“ или „Новавакс“ по вакцината „АстраЗенека“, тоа ќе го стимулира производството на повеќе антитела и подобар одговор на Т-клетките во споредба со вакцинацијата со две дози „АстраЗенека“, објаснуваат научниците од Универзитетот Оксфорд.

Студијата на 1.070 доброволци, исто така, покажа дека вакцинацијата со „Фајзер“, проследена со вакцинацијата со „Модерна“, се покажала како подобра од двете вообичаени дози на вакцината „Фајзер“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.