Кинеска метода на исфрлање камења од жолчката преку дебелото црево е популарна во Азија и се верува дека го спречува развојот на ракот.

Кинезите имаат познат народен лек, кој им помогнал на многумина да го исфлат каменот од жолчката на полесен и помалку опасен начин.

Кинескиот лекар д-р Лаи Чу Нан препорачува потполно природен метод за отстранување на камењата од жолчното ќесе, кои се многу опасни – покрај тоа што предизвикуваат болка, предизвикуваат жолтица, па дури и рак.

Истражувањата покажале дека луѓето кои имаат рак предходно имале камен во жолчката.

“Ракот не е првата болест која се појавува”, вели д-р Лаи, наведувајќи дека обично има многу други проблеми кои доведуваат до рак. Според неговото истражување, луѓето кои заболуваат со рак имале камења во жолчката.

Еден од симптомите на камења во жолчката е чувството на силна ситост после секој оброк. Имате чувство како да не можете да ја сварите храната. Ако работите стануваат посериозни, се јавува и болка во црниот дроб. Ако мислите дека имате камен во жолчката, најдобро би било да го примените овој древен кинески метод.

Исто така, се верува дека овој кинески метод е добар за зајакнување на црниот дроб, бидејќи црниот дроб и жолчниот меур се тесно поврзани.

Исфрлање на каменот од жолчката преку измет

1. Во првите пет дена секој ден пијте четири чаши сок од јаболко или јадете најмалку 4-5 јаболка. Сокот од јаболка го омекнува каменот во жолчката. Во текот на овие 5 дена можете да јадете нормално.

2. Не вечерајте на шестиот ден.

3. На тој ден во 18 часот земете една лажичка Epsom solt (магнезиум сулфат) со чаша топла вода.

4. Во 20 ч направете го истото. Магнезиум сулфатот го отвара жолчниот меур.

5. Во 22 ч испијте 5-6 лажици маслиново или таан, со исто толку свежо исцеден сок од лимон.

6. Измешајте добро и пијте. Маслото ќе ги подмачка камењата и ќе го олесни нивниот премин.

Следното утро, во вашата столица, треба да ги најдете зелените камења кои обично пловат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.