Срѓа Јанковиќ, еден од најдобрите српски имунолзи предупредува дека оние кои имаат корона најзаразни се двата дена пред појавата на симптомите и одма после разболувањето.

Тоа се првите два дена, некогаш и повеќе, но двата дена се клучни-смета докторот.

Тој дообјаснува дека ако пак тестот е негативен тоа не значи дека сте стопроцентно безбедни да се шетате,ниту пак дека тестот одма ќе биде позитивен ако некој се зарази.

-Тестот не е волшебно стапче. Тој може да  детектира вирус во организмот дури откако доволно ќе се намножи и доспее во примерокот кој го тесираме-објаснува Јанковиќ

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.