Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и иритира. Чешањето знае да биде неподносливо и да има многу црвенило. Постојат неколку трикови за борба против убодот од комарец.

Коцка мраз

Имунолозите предупредуваат дека со чешањето не добивате ништо, туку само го зголемува ризикот од инфекција бидејќи местото на убодот го отворате за бактериите од вашата околина. Тие известуваат дека алкохолот е најефикасно средство во борбата против убодот од комарец, кој треба да го втриете на местото на каснувањето.

Кремите против чешање се исто така многу ефикасни, бидејќи ги намалуваат иритациите и воспалението, но дека алкохолот е доста поефикасен. Обидете се да не претерувате со количината за да не ја иритирате и исушите кожата.

Ладна вода

Местото на пункција можете да го измиете и со ладна вода и сапун, за ублажување на чешањето – заклучиле имунолозите.
Покрај ова, постојат многу ефикасни начини да се заштитите од комарци, а еден од нив е и јаболковиот оцет. Со него сигурно ќе бидете мирни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.