Ако работата ви е канцелариска и поминувате голем дел од работниот ден пред компјутер (а и дома голем дел од времето зјапате во компјутерски или телефонски екран), голема е веројатноста дека имате болки во вратот.

(фото: pixabay.com)

Тоа најчесто се должи на лошата поставеност на мониторот, столицата и висината на бирото, како и општото држење на телото.

За да спречите понатамошен напор на вашето тело и појава на напнатост и болка, најпрво проверете дали седите правилно кога работите на компјутер на вашето работно место или дома:

Ако сепак чувствувате болка во вратот, одвојте време за овие кратки вежби што ќе ви помогнат да се ослободите од напнатоста и да ја зголемите фокусираноста и концентрацијата:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.