Здравственото осигурување на докторите на Медицинскиот факултет во Скопје веќе две недели не им е покриено, јавува Здравство.мк, па лекарите кои имаат потреба од лекови или преглед, си плаќаат приватно.

Некој манипулира и си работи со парите на докторите и тоа веќе трае цел месец. Бројката за која се збори дека е оштетена и инволвирана во оваа „состојба“ на министерот и Деканатот на Медицинскиот факултет е околу 1000 доктори. Сите вработени во Медицинскиот факултет цел месец „кубурат“ со здравственото осигурување – посочуваат доктори во изјава за здравство.мк.

Целиот текст на Здравство.мкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.