Иван Кристијан Куролт, хрватски молекуларен биолог од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб, објасни што досега знаеме за новиот сој на коронавирус.

Колку што е познато, постои голема сомнеж дека брзо се шири. Првенствено е за очекување дека ќе се заразат поголем број луѓе, што не значи дека ќе се разболат посериозно. Таа информација се уште не е толку позната. Но, поради поголемиот број на заразени, доколку стапката на смртност остане иста, последователно ќе имаме поголем број на смртни случаи – вели Куролт за ХРТ.

Тој смета дека Хрватска најверојатно нема да биде исклучок, иако кај нив сеуште не е откриена варијантата омикрон.

Како што видовме со делтата, а претходно и со алфа варијантата, во одреден момент вирусот влегува. Во денешниот свет, сите се многу поврзани, луѓето патуваат и деловни и приватни и тоа веројатно нема да може да се спречи. Во одреден момент ќе влезе, ако го има во соседството, добро сме поврзани и со Италија и со Австрија, а таму се регистрирани, па во одреден момент сигурно ќе се појави во Хрватска – објаснува Куролт.

Тој е убеден дека вакцинираните ќе бидат значително позаштитени од сојот омикрон отколку невакцинираните.

Ова досега докажа дека без разлика колку другите варијанти всушност имале поголем ефект или дека вакцината била помалку ефикасна, и покрај тоа што добар дел од населението е заштитено, можеби не мора да значи од инфекција, туку од некоја потешка клиничка слика. Така ќе биде и сега – вели Куролт.

Тој додава дека е извесно дека модификацијата на вакцината ќе биде направена брзо бидејќи сега се достапни нови технологии од порано. На прашањето што вели за ставот на некои експерти дека со омикрон ќе треба да се бориме на поинаков начин отколку против делта, тој рече дека не е сигурен дека ќе може така лесно да се реши.

Се претпоставува дека омикронот брзо ќе го премине делта сојот во Европа. Историјата покажа дека не можеме многу да направиме за тоа. Единствено што ми паѓа на памет е строго заклучување и уште посилно следење на пациентите во овој контекст, а за тоа треба многу брзо да знаеме кој се разболел, со која варијанта се заразил и потоа да го ставиме во карантин. И тие се веќе во карантин, па се плашам дека нема да помогнеме многу во тој поглед – вели Куролт.

Тој не знае дали е на повидок крајот на пандемијата.

Искрено, доста често се надевав дека полека ќе го ставиме под контрола, но очигледно ќе биде дека некако ќе треба да научиме да живееме со некоја варијанта што ќе се воспостави долгорочно. Како точно ќе изгледа, сите се надеваме дека ќе биде прифатливо, дека ќе биде обичен грип. Но, на крајот ќе се види, сега е тешко да се претпостави – изјави Куролт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.