Од декември 2015 година, гинеколошките, микробиолошките прегледи, биохемиските анализи, породувањето и советувањето од страна на патронажните сестри, е бесплатно за сите бремени осигурани жени. Од јануари 2016, ова важи и за трудниците кои немаат здравствено осигурување. Но, колку жените навистина ги добиваат бесплатно законски утврдените услуги?, пишува „360 степени“. 

„Да знаат пациентките дека во текот на бременоста, грижата за нивната бременост е проценета на 110 денари месечно. И толку. Тоа не обезбедува ни консултација со мене. Тогаш како да очекуваме ние дека ќе бидат бесплатни микробиолошките брисеви, како да очекуваме дека ќе бидат бесплатни најмалку 3 ехо прегледи, како да очекуваме дека друго сѐ што треба да се направи во текот на една бременост, ќе биде бесплатно?“, прашува д-р Душко Филиповски.

Целиот текст тука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.