Една сестра од членовите на медицискиот персонал во Ковид центарот во Бањица, во свое, но и во име на своите колеги испрати силна порака.

Ова е нејзиниот статус на Фејсбук:

Вие само правете хаос, кршете, ширете го ова с*ање, кое не задеси, а некој ќе работи без слободен ден, нема да биде со своите деца, семесјтвото, плашејќи се дека и самиот ќе се зарази додека со спасува вашит за*ник! Проста сум, бидејќи не заслужувате да ви се обратам поинаку, од она што ви доликува! Велат издржете, а ние сме на крајот на силите! Нашата пот никој не ја гледа, како ни солзите на нашите деца!

Нашата болница е полна, нашата интезнивна нега е пред колапс, толку да немаат веќе каде да сместат пациенти на респиратори! По прв пат во животот жалам што сум здравствен работник, го убивте во мене она што најмногу во животот сакам да го работам! И можам само да ви кажам, срам да ви е!!!Не, не сакам вие да се разболите и да дојдете во Бањица, затоа што ми се чини, ќе нема кој да ве лекува, напишала медицинската сестра на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.