Италијанскиот пензионер Ѓузепе Рамонино починал во болницата во Монкалиери, во близина на Торино, по 23-часовно чекање за преглед, кој исто така бил снимен од надзорните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровет изјавил дека иако не знае дали починатиот би можел да биде спасен, вработените во болницата секако не дале соодветна помош.

Пензионер од Ла Лоџ, кој живеел сам на стара фарма, починал в зори на 2 мај од инфекција на дебелото црево за кое, според адвокатот, што не можело да се предвиди.

Последните часови од животот ги поминал во чекалната на одделот за итни случаи, но според јавниот обвинител Сајрус Санториел, сè уште не е утврдено дали медицинскиот персонал бил информиран за неговата сериозна состојба за тоа време.

Ровета е на спротивно мислење и тврди дека персоналот го запоставил Рамонино и ја потценил сериозноста на неговиот случај. Како доказ, тој нуди снимки од болницата што јасно покажуваат дека пензионерот пристигнал во болницата на 1 мај во 10 часот, накратко го напуштил одделот за итни случаи во 13.36 часот и се вратил таму во 1.41 часот.

Тој за сето тоа врме никогаш не се оддалечил од одделот за итни случаи. Тој накратко излегол и се вратил по пет минути. Ова е многу тежок пропуст и ќе бараме понатамошна истрага. Не знам дали можеше да биде спасен, но сосема е сигурно дека не добил соодветна медицинска нега.

Тоа не се случило ниту кога еден болничар го нашол во несвест во тоалетот, рече тој, поткрепувајќи ги своите тврдења со снимки од бездомник, кој бил со него во чекалната во тоа време обидувајќи се да го привлече вниманието на лекарите.На снимките се гледа дека на 2 мај, во 7 часот наутро, Рамонино бил сè уште жив. Болничкиот персонал одговорил дури два часа подоцна, на еден од пациентите што го нашол во чекалната, само за да биде прогласен за мртов во 9.43 часот.

Тие го помешале со еден од многуте бездомници кои спијат во болницата и заради тоа не сакале да му помогнат, рекол адвокатот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.