Жолтото глуварче е многу корисно, бидејќи го прочистува дебелото црево од толку опасните полипи. За да го спречите овој здравствен проблем, поточно полипите, да прераснат во пострашна болест, можете сами да си помогнете со овој народен лек.

Потребни ви се околу 50 грама свежи свежи листови од жолтото глуварче. Потоа измијте ги и измелете ги во машинка, по можност да не е метална.

Кога се добие каша, додадете околу 0,500 мл зовриена вода, со температура блиска до телесната. Не смеете да ја надминете дозата, бидејќи глуварчето е доста силна билка.

Оставете ги листовите од глуварче да се потопат во вода најмалку 30 минути. Прецедете и така добиената смеса ќе биде користена за клизма, се препорачува пред исцелителната клизма да си направите прочистувачка клизма.

Меѓу двете процедури оставете барем два часа, за да можете да го фрлите наталожениот измет и да се смири дебелото црево.

Откако минат овие два часа, направете си исцелителна клизма, така што ќе се обидете да ја задржите смесата од свежите листови на глуварче барем за 30-тина минути.

За да го постигнете саканиот ефект е потребно да ја повторите оваа лековита постапка преку ден. Така по 10 дена и пет процедури ќе можете да си направите медицински истражувања и сами ќе се уверите во здравствените придобивки на свежите листови на убавото глуварче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.