Корона вирусот ги напаѓа бубрезите и со тоа се зголемува ризикот од смртност, е заклучокот од студијата на лекарите од германската клиника Епендорф.

Дали бубрезите се зафатени со корона може да се открие и преку урината, велат докторите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.