На новинарското прашање дали ќе се отворат градинките и дали децата наесен ќе тргнат во училиште со оглед дека се очекува токму во овој период да се зголеми бројот на заболени од Ковид 19 министерот рече дека треба да бидеме свесни дека ако не се придржуваме до мерките ќе има големи последици.

Есенските месеци ќе бидат голем ризик за влошување на ситуацијата и повторната комуникација е дополнителен ризик. Така да повторната фреквенција на младите и децата во градинката е дополнителен ризик. Затоа се и овие подготовки за дополнителни кревет, како и ротација на медицински персонал. Дополнителна мерка е токму оваа која веќе кај нас се практикува, а тоа е рестрикција во движењето. Треба да бидеме свесни дека ако не се придржуваме до мерките ќе има големи последици, изјави Филипче.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.