Министерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук напиша дека враќањето на животот во нормала ќе се одвива постепено и внимателно.

Според него, задолжително треба да се почитуваат три правила, често миење и дезинфекција на рацете, одржување најмалку 2 метри растојание и носење заштитна опрема.

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, напиша Филипче на ФБ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.