Иако има брзо ширење на омикрон, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта-сојот, изјави главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, за „Си-ен-ен“.

Фаучи посочи дека на научниците им се потребни повеќе информации пред да донесат заклучок за сериозноста на омикрон, откако информациите од Јужна Африка покажуваат дека стапката на хоспитализација не е алармантно зголемена.

Сојот омикрон до денеска е откриен во третина од американските сојузни држави. Во САД се уште е доминантен делта-сојот на коронавирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.