Британската фармацевтска компанија Астра Зенека може да ја зголеми цената на својата вакцина против Ковид-19 заклучно со јули 2021 година, објави во средата Фајненшл тајмс.

Фармацевтската компанија, која вети дека нема да профитира од лекот против коронавирус сè додека постои пандемија, и е дозволено да објави дека епидемијата е завршена веднаш до средината на следната година, покажуваат документите во кои увид имал весникот.

„Пандемискиот период“ може да биде продолжен, но само доколку „АстраЗенека постапувајќи со добра волја смета дека пандемијата САРС-ЦОВ-2 не е завршена, пишува ФТ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.