Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи смета дека вакцината против коронавирус нема да биде 100 проценти ефикасна. Според него, шансите за тоа се многу мали.

– Не знаеме колку ќе биде ефикасна вакцината, дали ќе биде 50 или 60 проценти. Јас би сакал да биде ефикасна 75 проценти или повеќе, рече Фаучи во обраќањето на онлајн семинарот на Универзитетот Браун.

Тој, исто така, истакна дека концептот за јавно здравство никогаш не треба да се напушти затоа што е невозможно да се развие вакцина што е делотворна до 98 проценти, објави Скај њуз.

– Тоа значи дека луѓето во САД и другите делови на светот мора да продолжат да одржуваат физичко растојание, да носат заштитни маски и да избегнуваат гужва со цел да се запре ширењето на вирусот.

Властите во САД потенцираа дека секоја вакцина ќе треба да се прегледа пред да може да се одобри нејзината употреба

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.