Европската агенција за лекови предупреди дека повторувањето на дополнителните дози на вакцината против коронавирус може да има негативен ефект врз имунитетот и може да не биде одржливо.

Повторувањето на засилената доза на секои четири месеци може да го ослаби имунолошкиот одговор и да убие луѓе, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА).

Наместо тоа, државите треба да направат подолга пауза помеѓу засилените дози и да ги врзат за постудената сезона, слично како кога се работи за вакцинација против грип, според агенцијата, пренесува Блумберг.

Оваа препорака доаѓа во време кога во некои земји се разгледува можноста за втора засилувачка доза на вакцината или вкупно четврта доза поради појавата на варијантата омикрон.

Неодамна, Израел беше првиот што воведе втора засилена доза за лица над 60 години.

Во Обединетото Кралство беше објавено дека бустер дозата обезбедува добро ниво на заштита и дека во моментов нема потреба од друг бустер, но дека ќе ги разгледаат податоците.

Бустер дозите може да се даваат еднаш, можеби двапати, но не треба да се повторуваат. Треба да размислиме како да преминеме од сегашната пандемија во ендемична состојба, рече Марко Кавалиери, шеф на одделот за биолошки опасности и стратегија за вакцинација на ЕМА.

ЕМА додаде дека тие би можеле да одобрат нови вакцини насочени кон специфични варијанти најрано во април, што беше најавено од некои фармацевтски компании, бидејќи тој процес трае три до четири месеци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.