Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача тоа да се стави на листата на несакани ефекти од вакцината.

ЕМА, исто така, препорача тромбоцитопенија да се додаде на листата на несакани ефекти од вакцините на „Џонсон и Џонсон“ и „Астразенека“.

Двете вакцини се одобрени за користење во Европската унија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.