Европската агенција за лекови попладнево даде зелено светло за употреба на вакцината на Фајзер за деца помеѓу 12 и 15-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел.

Вакцината е веќе одобрена за лица над 16-годишна возраст.

Одлуката го донесе Комитетот за медицински производи за човечка употреба на Агенцијата за лекови на ЕУ попладнево.

САД веќе ја донесе истата одлука пред неколку недели.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.