Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе иницира формирање на Комисија за стручен надзор до министерството за здравство, со цел да се утврди дали има пропусти во начинот на лекување на родилката и новороденчето од Битола, кое почина 30 часа по породувањето.

ДСЗИ констатирало дека новороденчето било со ослабен тонус, ослабени рефлекси и срцева слабост. Веднаш бил извршен транспорт со медицинско возило на новороденчето, но неговата состојба дополнително се влошила и на 15 јуни тоа починало.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.