Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, како дел од својата поддршка за одговор на појавата на епидемијата на ковид во Македонија, даде донација во вид на реагенси за секвенционирање на ковид-19, на Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје.

Донацијата беше предадена на Директорот на Институтот за јавно здравје, доц. др Шабан Мемети и раководителот на Лабораторија за вирусологија, м-р Елизабета Јанческа.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.