Најмногу починати од коронавирусот во Европската Унија има во Бугарија, која има едвај 30 отсто вакцинирано население, а најдобра е Ирска, која со 93 отсто до населението има само 15 смртни случаи на две недели на милион жители. Графиконот е доказ дека вакцинацијата делува, пишува Блиц.

Податоците покажуваат дека колку е поголема стапката на вакцинација, толку е помала стапката на смртност“, напиша Европската комисија во описот на графиконот објавен вчера на својот Твитер профил.

На левата табела е прикажан процентот на вакцинирани, а десно бројот на починати на милион жители во период од две недели. Може да се заклучи дека Бугарија има 325 починати на милион луѓе, што е скоро дваесет пати повеќе од Ирска.

По Ирска, на табелата втора е Португалија. Земјата има 92 отсто вакцинирани возрасни жители, а 10 смртни случаи од корона на милион жители. Малта има ист процент на вакцинирани. Земјата бележи нула смртни случаи на коронавирусот на милион жители за истиот период.

Следна на списокот е Данска со 89 отсто од вакцинираните и 10 смртни случаи. Мал исклучок меѓу вакцинираните е Белгија. 87 отсто од возрасните биле вакцинирани и имало 29 смртни случаи на милион луѓе во тој период.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.