Увид во рендгенски снимки и резултати од комјпутерска томографија доби „360 степени“ на кои се укажува како изгледаат белите дробови на пациенти заразени од корона вирус.

Викаат дека имаат срчи или како стакло да имаат во белите дробови – посочи пулмологот Дејан Докиќ.

Најкритичните пациенти се во вештачка, медицински контролирана кома и дишат со помош на механичка вентилација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.